Aktualności

Program profilaktyczny retinopatii cukrzycowej

lis 26, 2022

Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o .o. nawiązało współpracę z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.

Retinopatia cukrzycowa to choroba oczu, będąca najczęstszym powikłaniem cukrzycy.

Retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną nowych przypadków całkowitej utraty wzroku wśród osób dorosłych w wieku 20–74 lat. W czasie pierwszych 10 lat trwania cukrzycy, u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 oraz u ponad 60% chorych na cukrzycę typu 2 można stwierdzić retinopatię. Jednak odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym; w ponad 90% przypadków możliwe jest zachowanie widzenia.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, każda osoba cierpiąca na cukrzycę powinna co roku profilaktycznie przebadać dno oka pod kątem retinopatii cukrzycowej

Dzięki nawiązanej współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21”, pacjenci z cukrzycą mają możliwość poddania się bezpłatnym badaniom dna oka w celu wykrycia retinopatii cukrzycowej.

Badaniom wykonywanym w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie mogą poddać się wszystkie dorosłe osoby cierpiące na cukrzycę.

Badanie oraz edukacja trwają średnio około 15 minut.

Badanie na fundusz kamerze nie wymaga zakrapiania oczu.

Pacjent otrzymuje wynik na miejscu zaraz po zakończeniu badania.

Badania wykonywane są w Gabinecie profilaktycznym nr 0.133 usytuowanym na parterze obok wind (przy wejściu do SOR):

  • we wtorki w godzinach 14.00-18.00
  • w czwartki w godzinach 15.00-18.00

Na badanie można umówić się telefonicznie – 62 74 20 904.
O szczegóły można pytać w poradni diabetologicznej lub pod wskazanym numerem telefonu.

Skip to content