Aktualności

Nowy rezonans magnetyczny

lip 6, 2022

Pleszewskie Centrum Medyczne otrzymało od Wojewody Wielkopolskiego dofinansowanie z funduszu przeciwdziałania Covid-19 na zakup nowego rezonansu magnetycznego. Łączna kwota dofinansowania wynosi 9 mln 200 tys. złotych. Z tej puli na zakup aparatu szpital przeznaczy 7.500.000 zł. Pozwoli to zwiększyć ilość stacji opisowych z trzech do czterech, co oznacza zaangażowanie większej liczby lekarzy i znaczne skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na opisy badań i wdrożenie odpowiednich metod terapeutycznych.

Rezonans magnetyczny, który obecnie działa w pleszewskim szpitalu ma już 10 lat
i wymaga wymiany na aparat nowszej generacji. Rocznie na wspomnianym sprzęcie wykonywanych jest od 1000 do 1200 badań. Przez ostatnie dwa lata eksploatowany był szczególnie intensywnie, bowiem wykorzystywano go bardzo często do diagnozowania pacjentów po przebytym zakażeniu Covid-19.

Użytkowany aktualnie rezonans magnetyczny jest technicznie sprawny, jednak dekada różnicy pomiędzy nim, a nowoczesnymi aparatami to już technologiczna przepaść.Aparat jest i będzie wykorzystywany nie tylko do badań ambulatoryjnych dla pacjentów z powiatu pleszewskiego, ale także z ościennych ośrodków, które nie dysponują takim urządzeniem.

Zakupiony rezonans magnetyczny w połączeniu z nowoczesnym systemem opisowym pozwoli na uzyskanie powtarzalnej i standaryzowanej jakości diagnostycznej w badaniu wszystkich obszarów anatomicznych. Urządzenie pozwoli również na ocenę długotrwałych skutków powikłań po chorobie Covid – 19 w obszarze klatki piersiowej i jamy brzusznej.

A mowa tu o zapaleniu mięśnia sercowego, zmianach w nerkach, trzustce i śledzionie.Należy podkreślić, że badania obrazowe rezonansem magnetycznym są najbardziej precyzyjnym, nieinwazyjnym narzędziem do oceny powikłań w następstwie przebycia Covid-19.

Skip to content