Poradnia Proktologiczna

Personel medczyny
Tefelony kontaktowe
Realizowane świadczenia
h
Informacje dla pacjenta

Świadczenia realizowane są przez wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie chirurgii i chirurgii onkologicznej – lekarzy pracujących w oddziale chirurgicznym PCM.

REJESTRACJA OGÓLNA 62 74 20 800 8.00-14.30

Przyjęcia w poradni odbywają się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę).

Świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej udzielane są osobom, które nie wymagają leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych.

Realizowane świadczenia obejmują czynności diagnostyczno-lecznicze (w tym badanie pobranego materiału biologicznego) w zakresie niezbędnym do udzielenia świadczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w tym:

  • porady specjalistyczne;
  • badania diagnostyczne;
  • procedury zabiegowe ambulatoryjne;

W ramach poradni prowadzona jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie schorzeń zgodnych z zakresem działania danej komórki. Poradnia funkcjonuje jako poradnia przyszpitalna.

Zalecenia dla pacjenta z żylakami odbytu

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są powszechnym problemem zdrowotnym. Leczenie zachowawcze może tylko zmniejszać dolegliwości, a nieleczone żylaki odbytu nie ustąpią samoistnie. W miarę powiększania się, dają coraz bardziej uciążliwe dolegliwości i objawy. W III i IV stopniu zaawansowania, kiedy żylaki odbytu znajdują się (czasowo lub stale) na zewnątrz kanału odbytu powodują znaczny ból, krwawienie, świąd. Czasami dochodzi także do ich mechanicznego uszkodzenia powodującego przewlekłe uszkodzenie pokrywającej je błony śluzowej i powstanie bolesnego owrzodzenia.Leczenie początkowych stadiów choroby polega głównie na profilaktyce, dbałości o dietę i prawidłowe nawyki higieniczne. W dalszych stadiach rozwoju hemoroidów konieczne jest leczenie zabiegowe.

Zapobieganie rozwojowi żylaków odbytu:

  1. Dieta bogata w błonnik. Warzywa i owoce, najlepiej spożywane na surowo, to bogate źródło błonnika pokarmowego, który reguluje motorykę jelit i zapobiega zaparciom.
  2. Dużo zdrowych płynów. Pij dużo wody niegazowanej, świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych i herbat ziołowych. Nie tylko nawodnią organizm, ale też zapobiegną zaleganiu treści w układzie pokarmowym i trudnościom z wypróżnianiem. Unikaj mocnej kawy i herbaty.
  3. Regularne ćwiczenia. Regularny energiczny 30-minutowy spacer pobudza krążenie, zapobiegając zastojowi krwi w żyłach i obrzękom. W ciąży i po porodzie pamiętaj o ćwiczeniach dna miednicy i mięśni Kegla. Wzmacniają one mięśnie cewki moczowej i pobudzają krążenie w obrębie miednicy.
  4. Higiena miejsc intymnych. Staraj się myć po każdym wypróżnieniu, używając delikatnych środków. Podczas wizyty w toalecie nie napinaj intensywnie mięśni odbytu. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w naczyniach i ich rozciągania.
  5. Przewiewna bielizna. Unikaj ubrań ze sztucznych materiałów, pozwól skórze oddychać.
  6. Eliminacja spożywania alkoholu, nadmiernej ilości mocnej kawy i herbaty.

 

Zalecenia dla pacjenta z żylakami odbytu (Pobierz informacje w pliku PDF)

Skip to content