Mamy izolatorium dla pacjentów

Jest już izolatorium w Pleszewskim Centrum Medycznym, do którego mogą trafić pacjenci z łagodnym przebiegiem COVId- 19. To osoby niewymagające intensywnego nadzoru medycznego i tlenoterapii. Muszą jednak być pod nadzorem medycznym, dlatego wciąż przebywają w szpitalu. Takich miejsc w placówce przygotowano 40, a decyzję o ich utworzeniu podjął wojewoda wielkopolski.

W PCM od października funkcjonuje 75 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Przebywają tam pacjenci, którzy wymagają stałej opieki medycznej. Teraz doszło kolejnych 40 miejsc przeznaczonych dla tych chorych, którzy czują się lepiej, jednak nie mogą jeszcze opuścić szpitala.

- Osoby z izolatorium są w dużo lepszym stanie , niż pozostali pacjenci zakażeni COVID-19. Wymagają jeszcze obserwacji, jednak czują się na tyle dobrze, że mogą zostać przeniesieni na inny oddział. Dzięki temu zwalniają się miejsca dla tych pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej opieki medycznej. - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Izolatorium zostało utworzone w miejsce oddziału stałej rehabilitacji, a pacjenci, którzy na nim przebywali- zostali ulokowani na innych oddziałach.

- Nadal udzielamy świadczeń rehabilitacyjnych , ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej. Nie chcemy ograniczać osobom po udarach czy zawałach dostępu do rehabilitacji, bo w dalszym leczeniu mają one ogromne znaczenie. Wszystko odbywa się oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. -podkreśla prezes.

W Pleszewskim Centrum Medycznym jest też już 15 miejsc tzw. obserwacyjnych. Od izolatorium różnią się tym, że trafiają na nie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem mające zostać przyjęte na przykład do szpitala i to niekoniecznie na oddział dla chorych na COVID-19. Tam oczekują na przeprowadzenie testu lub na jego wyniki. Później, w zależności od stanu zdrowia i wyniku testu albo są umieszczane na oddziale covidowym, albo na tym, na który mieli skierowanie.