Pleszewski szpital ma komorę izolacyjną. Kupił ją samorząd powiatu pleszewskiego.

Do Pleszewskiego Centrum Medycznego trafiła specjalistyczna komora do transportu pacjentów zakażonych lub podejrzewanych o zakażenie Covid-19. Jest wielofunkcyjna i może też być wykorzystywana w innych przypadkach, jak choćby pozostałe choroby niebezpieczne dla otoczenia. Pozwala również zabezpieczyć chorego przed patogenami z zewnątrz. Została zakupiona z pieniędzy powiatu pleszewskiego i kosztowała ponad 30 tys. złotych.

Komora izolacyjna - jak sama nazwa wskazuje-pozwala na krótkoterminowe odizolowanie chorego i umożliwia na przykład transport po szpitalu bez ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. Jest też łatwa w dekontaminacji, co oznacza, że po zdezynfekowaniu od razu może służyć kolejnemu pacjentowi. Przypomnijmy- od 7 października do Pleszewskiego Centrum Medycznego na dedykowany oddział trafiają z całej Wielkopolski pacjenci z koronawirusem. Aktualnie jest już tam hospitalizowanych 45 osób.

- Komora jest przeznaczona typowo do użytku wewnętrznego na terenie naszego Centrum. Dzięki niej możliwe jest szybkie i bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu -przetransportowanie chorego do miejsca docelowego. Może to być na przykład szpitalny oddział czy specjalistyczne badania, które musi przejść na terenie placówki. - tłumaczy Błażej Górczyński, prezesz PCM.

Izolator, który został zakupiony za pieniądze powiatu pleszewskiego to model BioBag. Producent zapewnia, że cechuje się m.in. bardzo wysoką wytrzymałością i nieprzepuszczalnością patogenów chorobotwórczych na zewnątrz. Część elementów jest wykonanych z przezroczystych materiałów, które pozwalają na ciągłe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Daje również możliwość prowadzenia wentylacji zastępczej oraz podawania płynów choremu. Komora jest też wyposażona w specjalistyczne filtry.