Bezpłatne badania na raka jelita grubego

Pleszewskie Centrum Medyczne pomimo pandemii koronawirusa nie zaprzestaje przeprowadzania specjalistycznych badań dla pacjentów spoza szpitala. Apeluje więc do osób w wieku od 50 do 65 lat, które nie mają objawów raka jelita grubego oraz osób w wieku od 40 do 65 lat mających w najbliższej rodzinie choćby jedną osobę, która zapadła na tę chorobę- aby skorzystały z bezpłatnych badań kolonoskopowych. Wystarczy zarejestrować się w poradni gastroenterologicznej i umówić na wizytę.

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów i długo nie daje żadnych objawów. Szacuje się, że w Polsce jest on drugim po raku płuc nowotworem przyczyniającym się do śmierci pacjentów. Przyczyny jego powstawania są różne, ale do najczęstszych należą: obciążenie genetyczne, zła dieta, otyłość, brak ruchu , nadmierne picie alkoholu i palenie papierosów. Dlatego też wszystkie osoby będące w grupie ryzyka powinny skorzystać z badań.

 

- Celem badania jest wykrycie ewentualnych polipów lub nowotworów jelita grubego u tych osób, które nie mają objawów choroby. Należy podkreślić, że jest ono bezpłatne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy kierujących. Program jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej wywodzącej się z programu badań przesiewowych raka jelita grubego w zakresie wykonywania badań kolonskopowych w systemie oportunistcznym na lata 2019-2021. – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Z badań kolonoskopowych mogą też skorzystać pacjenci w wieku od 25 do 65 lat, którzy pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Pod tą nazwą kryje się dziedziczny rak jelita grubego i stanowi on około 5 % wszystkich zachorowań na ten nowotwór. Warunkiem skorzystania z badania przez te osoby jest skierowanie z poradni genetycznej.

- Badania w Pleszewskim Centrum Medycznym są przeprowadzane z zachowaniem ścisłych reżimów sanitarnych odnośnie personelu i samych pacjentów. Ci ostatni są tak umawiani na badania, aby nie mieli kontaktu z innymi osobami oprócz pracowników poradni gastroenterologicznej. - dodaje prezes PCM.

Do końca trwania programu Pleszewskie Centrum Medyczne jest w stanie przebadać około 350 pacjentów. Z bezpłatnych badań kolonoskopowych nie będą jednak mogły skorzystać te osoby, które miały je przeprowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat.