Są już nowe respiratory w Pleszewskim Centrum Medycznym

Do Pleszewskiego Centrum Medycznego trafiły cztery respiratory, które zostały zakupione z pieniędzy gmin powiatu pleszewskiego, a piąty sfinansował szpital przy udziale jednego z Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. Część z nich już znalazła się na oddziale przeznaczonym do leczenia pacjentów chorych na koronawirusa, który został uruchomiony w środę, 7 października. Tego dnia od razu trafiło na niego 10 chorych na Covid-19.

Całkowity koszt respiratorów to 300 tys. zł. Decyzja o ich zakupie została podjęta w kwietniu, kiedy pandemia COVID-19 zaczynała zataczać coraz szersze kręgi. Wówczas to gminy postanowiły wesprzeć PCM i sfinansować zakup urządzeń.

 

- Na początku planowaliśmy zakupienie trzech respiratorów, jednak udało nam się wynegocjować tak dobrą cenę, że samorządowe pieniądze wystarczyły na zakup jeszcze jednego urządzenia oraz defibrylatorów. Chcieliśmy więc podziękować wszystkim gminom, jak i pozostałym sponsorom, którzy pomogli szpitalowi w sfinansowaniu zakupu. - mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.

Trzy urządzenia będą na razie zabezpieczały pacjentów trafiających na dedykowany oddział dla chorych na COVID- 19.

- Pozostałe respiratory są wykorzystywane również na innych szpitalnych oddziałach, przede wszystkim na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. - dodaje prezes Górczyński.

Nowe respiratory, które trafiły do Pleszewskiego Centrum Medycznego to model Mindray SV 300. Jest to najwyższej klasy kompaktowe i wszechstronne urządzenie, które może być wykorzystywane w sposób stacjonarny, jak i mobilny. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.