Pleszewski szpital ma dedykowany oddział dla pacjentów z COVID-19

Od 7 października w Pleszewskim Centrum Medycznym rusza oddział dedykowany tylko i wyłącznie pacjentom z koronawirusem. Został ulokowany na pierwszym piętrze szpitala, które do tej pory zajmował oddział paliatywny. Oddział dla zakażonych COVID-19 jest już przygotowany na przyjęcie pierwszych chorych. W sumie zabezpieczono dla nich 20 łóżek.

Pleszewskie Centrum Medyczne od środy dołączyło do innych szpitali w kraju, które będą przyjmowały pacjentów z koronawirusem.

- Jesteśmy już gotowi na przyjęcie chorych zakażonych wirusem covid-19. Pacjenci z oddziału paliatywnego, na bazie którego będzie działał nowy - zostali rozlokowani na niewykorzystywanym do tej pory oddziale nefrologicznym. 17 łóżek zostało przeznaczonych dla pacjentów nie wymagających wentylowania mechanicznego, a 3 łóżka dla pacjentów, którzy będą musieli zostać podłączeni do respiratorów. - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Decyzję o utworzeniu oddziału zajmującego się leczeniem pacjentów z koronawirusem w Pleszewskim Centrum Medycznym podjął wojewoda wielkopolski na podstawie rekomendacji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Należy podkreślić, że pacjenci będący w stanach ciężkich wymagających leczenia specjalistycznego nadal będą hospitalizowani na trzecim poziomie zabezpieczenia. A mowa tu o Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Bardzo ważne jest również to, że nowo powstały oddział ,na którym w naszym szpitalu będą przebywali chorzy z COVID-19- ma oddzielne wejście bezpośrednio z zewnątrz placówki. Jest też tak usytuowany, że nie krzyżują się tam drogi dla pacjentów i personelu innych oddziałów. - dodaje prezes Górczyński.

Oddział dla pacjentów z koronawirusem nie ma wpływu na pozostałą działalność Pleszewskiego Centrum Medycznego. Przyjęcia na badania i do poradni specjalistycznych będą się odbywały tak, jak do tej pory. Oczywiście z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych.