Szpital codziennie testuje pacjentów na COVID-19

Szpital w Pleszewie podsumował pierwsze tygodnie działania tzw. oddziału covidowego. Od 7 października, czyli od momentu jego utworzenia do tej pory trafiło tam blisko 190 pacjentów zakażonych wirusem SARS COV- 2. Większość przechodziła koronawirusa bez poważnych komplikacji, choć w czterech przypadkach konieczne było podłączenie chorych pod respiratory.

Aktualnie szpital dysponuje 75 łóżkami dla chorych z koronawirusem. Średnio pacjenci z COVID-19 przebywali w Pleszewskim Centrum Medycznym na dedykowanym oddziale przez 9 dni. Najczęściej ci, którzy byli w dobrym stanie i nie stanowili już ryzyka zakażenia dla innych osób - trafiali do izolacji domowej. Od kilku dni mają też możliwość dokończenia leczenia w szpitalnym izolatorium składającym się z 40 łóżek.

- Do naszego szpitala trafiają nie tylko mieszkańcy powiatu pleszewskiego, ale i z całej Wielkopolski. Mam nadzieję, że pacjentów, którzy wymagają intensywnego nadzoru medycznego wciąż nie będzie zbyt wielu, chociaż sytuacja jest dynamiczna. - wyjaśnia Ireneusz Praczyk , rzecznik prasowy PCM.

Szpital codziennie przeprowadza też testy pod kątem COVID- 19. Większość jest robiona u mieszkańców powiatu pleszewskiego, którzy nie są podopiecznymi placówki.
- Tylko od 1 listopada w naszym szpitalu wykonano już 1450 badań. Z tego w punkcie drive-thru dla tzw. pacjentów zewnętrznych 817 testów zrobiono na zlecenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. 631 badań przeprowadzono na rzecz pacjentów szpitalnych oraz personelu. Statystycznie daje to blisko 80 testów dziennie. - dodaje Błażej Górczyński , prezes PCM.

Wyniki pracowników medycznych i pacjentów szpitala trafiają bezpośrednio do PCM. Z kolei pacjenci zewnętrzni korzystający z punktu dive thru sprawdzają je we własnym zakresie logując się na internetowym koncie pacjenta lub bezpośrednio na stronach internetowych laboratoriów. O wynikach dodatnich automatycznie jest powiadamiany Sanepid.