Szczepienia przeciwko grypie

Pleszewskie Centrum Medyczne zakończyło darmowe szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Akcja miała charakter społeczny, bo placówka mając świadomość, że szczepionki są aktualnie towarem deficytowym - w ten sposób chciała zadbać o najstarszych mieszkańców powiatu. W efekcie od 6 grudnia w szpitalu ze szczepień skorzystało ponad 300 osób.

Ze szczepień mogły skorzystać te osoby, które ukończyły 75 rok życia i były pacjentami szpitalnych poradni . Decyzję o tym, czy zaszczepić się przeciwko grypie podejmował pacjent, ale po konsultacjach i wskazaniach od lekarza prowadzącego. Wcześniej szczepionkę przyjęła ponad 300 osobowa załoga szpitala. To grupa tak samo jak seniorzy narażona na zakażenie grypą.

- Akcja trwała tydzień i była planowana do wyczerpania zapasów, a szczepionki pochodziły z Ministerstwa Zdrowia. Przez ten czas z darmowych szczepień skorzystało dokładnie 314 osób. Zainteresowanie ze strony naszych seniorów było naprawdę duże i jeśli uda nam się nabyć kolejną partię szczepionek- nie wykluczamy w przyszłości powtórzenie podobnych prozdrowotnych i prospołecznych działań. – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Szpital przypomina, że w pandemii Covid-19 ryzyko zakażenia grypą może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Trzeba się więc powoli przygotowywać na szczyt zachorowań, który przypada na okres od stycznia do marca. Placówka apeluje także do starszych osób, aby w ramach profilaktyki przeciwgrypowej unikały niepotrzebnie dużych skupisk, dobrze się odżywiały i jeśli mają taką możliwość – korzystały ze szczepień ochronnych.