Pleszewski szpital uruchamia poradnię ginekologiczną dla mieszkanek gminy Chocz

Od 7 grudnia w Choczu w powiecie pleszewskim po wielu latach ponownie zacznie działać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia poradnia ginekologiczno-położnicza. Uruchomi ją Pleszewskie Centrum Medyczne, które odpowiedziało na prośbę samorządu zabiegającego o dostęp do bezpłatnych badań ginekologicznych dla mieszkanek gminy.

Poradnia ginekologiczno-położnicza w Choczu działała ponad dekadę temu. Po jej likwidacji pacjentki chcące skorzystać z bezpłatnych badań u ginekologa musiały rejestrować się w poradni działającej w pleszewskim szpitalu. Teraz Pleszewskie Centrum Medyczne podpisało dodatkowy kontrakt z NFZ i już za kilka dni pierwsze pacjentki będą przyjmowane w Ośrodku Zdrowia przy ul. Konopnickiej.

- W dobie pandemii koronawirusa nie możemy zapominać o innych chorobach. Kobiety powinny wykonywać badania profilaktyczne , a obostrzenia sanitarne wprowadzone we wszystkich placówkach medycznych powodują, że czas oczekiwania na wizytę wydłużył się. Musimy też pamiętać, że tylko regularne badania pozwalają na zachowanie dobrego zdrowia i zapobiegają rozwojowi poważnych chorób.- podkreśla ginekolog dr Ryszard Bosacki i zarazem dyrektor spraw Medycznych PCM.

O utworzenie poradni zabiegał m.in. burmistrz gminy Marian Wielgosik, który przekonywał zarząd PCM do tego, aby taki punkt ponownie utworzyć w Choczu.

- Udało nam się zdobyć pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia na funkcjonowanie nowej poradni. To jedna dobra wiadomość. Druga jest taka, że tak naprawdę będą mogły z niej korzystać nie tylko mieszkanki gminy Chocz, bowiem w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Kobiety będą więc miały wybór i większy dostęp do specjalisty.- dodaje Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Poradnia ginekologiczno-położnicza w Choczu na początku będzie działała raz w tygodniu. Zarząd PCM nie wyklucza, że przy dużym zainteresowaniu ze strony pacjentek zostanie uruchomionych więcej dyżurów.